W marcu odbyło się jedno z największych seminariów organizowanych przez ASBIRO, które miało tytuł „Czas na startup”. Zgromadziło ono około 500 osób, które korzystając z wieloletniego doświadczenia naszych wykładowców uczyli się, w jaki sposób budować projekty biznesowe, które będą odnosić sukcesy nie tylko w lokalnie, ale również międzynarodowo.
Jest niewiele narodów, od których możemy się tak wiele nauczyć o tworzeniu międzynarodowych startupów, jak od Estończyków, dlatego jeden z naszych ostatnich wyjazdów z serii „Poznaj Biznes” zabrał nas do kraju, w którym swój początek miał Skype, Transferwise oraz wiele innych rozpoznawalnych na całym świecie brandów!
Kiedy i gdzie?
10-13 listopada 2016 – Tallin
Poznaj Biznes z ASBIRO
Pewnie zależy Ci na tym, żeby Twoja perspektywa biznesowa była jak najszersza, a do tego, żeby zawsze móc być o krok przed konkurencją. W ASBIRO bardzo poważnie traktujemy powiedzenie, że „podróże kształcą”. Z naszymi studentami i sympatykami objechaliśmy już prawie wszystkie kontynenty, ucząc się tego, jak rozwijać biznes skuteczniej, ucząc się od przedsiębiorców z całkowicie odmienną perspektywą. Czasami odwiedzamy kraje, których tempo rozwoju gospodarczego chcielibyśmy dogonić, a czasami kraje, które są jeszcze daleko za nami. W każdym z tych miejsc, choć tak różnych, spotykamy przedsiębiorców, od których możemy się uczyć innego spojrzenia na biznes, co możemy w taki czy inny sposób przełożyć na nasz lokalny biznes.
Wyjazdy międzynarodowe ASBiRO pozwalają Ci znaleźć się przed konkurencją. Dowiadujesz się rzeczy, których oni jeszcze nie wiedzą. Dochodzi do Ciebie, że można coś inaczej.
Tam już byliśmy
Kraj startupów
Jednymi z wykładowców podczas seminarium o startupach byli Calum Cameron, dyrektor zarządzający dużego estońskiego akceleratora Startup Wise Guys oraz Miao Zhi Cheng pracujący dla Skype’a. Ich wykłady wzbudziły wiele pytań. Calum swoją prezentacją nakreślił drogę, którą przebyła Estonia od upadku komunizmu do miana raju dla technologicznych startupów. Statystyki są bardzo intrygujące – obecnie Estonia jest zajmuje 9. miejsce na świecie w rankingu krajów o największej wolności gospodarczej, a w samej Europie jest na 3. miejscu. Jednocześnie jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem transparentności oraz niskiej korupcji, a biznesowa galeria sław poza Skypem i Transferwise może poszczycić się takimi projektami jak Pipedrive, Cloutex, Click & Grow, Grabcad, Erply, Fortumo, Lingvist i wiele więcej.
Dzięki ASBIRO wyjazd był połączeniem wyjazdu z „pilotem”, czyli miękkim lądowaniem jak by coś i możliwością zrealizowania się w podróży w sposób zupełnie swobodny… Coś niebywałego!
Poznaj biznes w E-stonii
Nie bez powodu to właśnie w Estonii zlokalizowane jest Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO. Kraj ten jest absolutnym liderem jeśli chodzi o edukację i rozwój nowych technologii. Jednak w 1991 roku, kiedy odzyskano niepodległość po upadku Związku Radzieckiego, zaledwie połowa mieszkańców miała podłączoną linię telefoniczną. Podstawą do szybko zachodzących zmian była otwartość nowego estońskiego rządku (średnia wieku 35 lat) na zmiany, co prowadziło do ustalenie stałej stawki podatkowej, wolnego handlu, stabilnej waluty oraz prywatyzacji. Do 1998 roku wszystkie estońskie szkoły miały dostęp do internetu a obecnie są dostępne szkolne programy gdzie uczniowie mogą doskonalić swoje zdolności prezentowania swoich pomysłów. Edukacja technologiczna jest dostępna już od przedszkola a w gronie najbardziej atrakcyjnych pracodawców są wcześniej wspomniany Skype oraz inne mniej lub bardziej znane firmy z branży technologicznej.
Jak zostać międzynarodowym liderem
Poza wcześniej wspomnianymi kwestiami związanymi z niezwykłym naciskiem postawionym na nowe technologie, elementem, który ma nie małe znaczenie w przypadku Estonii jest wielkość kraju i możliwości rozwoju biznesu lokalnie. Populacja licząca około 1,3 miliona mieszkańców nie jest rynkiem, który pozwala na osiąganie spektakularnych wyników, szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie. Sprawiło to, że mając świetnie wykształcone technologicznie społeczeństwo, chcąc osiągnąć jakikolwiek sukces od samego początku trzeba myśleć globalnie. Kiedy połączymy to z odpowiednim mindsetem, w którym nie ma miejsca na „tego się nie da” mamy idealne warunki do tego, żeby tworzyć biznesy, których skala znacznie przekroczy lokalny rynek.
Załóż firmę w Estonii
Kolejnym powodem, dla którego warto było się z nami wybrać się do Estonii, była możliwości założenia spółki w tym kraju. A mianowicie możliwości optymalizacji podatkowej. Wiele osób nie wie o tym jak przyjazne prawo jest w tym kraju. Trader 21, który od 11 lat posiada spółkę estońską, jest najlepszym przykładem na to, że opłaca się posiadać spółkę w Estonii. Podczas konferencji dowiemy się więcej dlaczego warto założyć spółkę w Estonii i jak to zrobić najlepiej.
W jakich przypadkach uzasadnione jest posiadanie spółki zarejestrowanej w Estonii?
- Inwestujesz kapitałem przekraczającym 150 tys. PLN.
- Pracujesz online (sprzedaż usług).
- Część Twoich dochodów pochodzi od zagranicznych pracodawców.
- Zajmujesz się handlem zagranicznym
Warto dowiedzieć się co daje założenie spółki w Estonii.
20 października dla uczestników wyjazdu odbył się webinar z Trader21 dot. prowadzenia spółki w Estonii.
Dzięki temu wyjazdowi udało mi się nawiązać ciekawą współpracę związaną z realizacją dużej ilości stron internetowych! Dodatkowo kilka osób chce wspólnie działać. Uwielbiam ASBIRO :)
Konferencja odbyła się na terenie Parku Technicznego-Tehnopol
Przekonaliśmy się do Estonii
Jadąc z nami do Estonii mogłeś przekonać się, jak funkcjonują ludzie, którzy tworzą tę bardzo dynamicznie rozwijającą się społeczność startupową. Nie będą to sami Estończycy, bo od momenty, kiedy projekty pochodzące z tego kraju zaczęły odnosić znaczące sukcesy, Estonia stała się bardzo atrakcyjnym miejsce do zamieszkania dla osób wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami. Po samych nazwiskach pewnie zauważyłeś, że nasi wykładowcy z seminarium „Czas na startup” rodowitymi Estończykami nie są.
Program wyjazdu do Estonii
- Dzień 1 – Czwartek (10 listopada 2016) – Przyjazd to Tallina i zakwaterowanie w Hotelu. Wieczorem networking i integracja na Starówce w Tallinie.
- Dzień 2 – Piątek (11 listopada 2016) – Konferencja „Poznaj Biznes w Estonii” (w języku angielski)
Naszymi wykładowcami byli:
- Triin Mahlakoiv, który rozwija Startup’y w Parku Naukowym Tehnopol w Tallinie.
- Giorgio Venzo, przybliży nam tematykę „E- Residence in Estonia„
- Hendrik Hindov, księgowy. Przedstawił nam możliwości optymalizacji poprzez spółkę estońską.
- Pani Merlin Salvik, prawniczka z firmy Hedman, opowiedziała o tym jak bezpiecznie prowadzić biznes w Estonii oraz jak wygląda handel międzynarodowy.
- Rasmus Noormagi, przybliżył nam tematykę inwestowania i handel metalami szlachetnymi w Estonii.
- Ardo Mardisoo, z firmy Funderbeam, który opowiedział nam więcej o inwestowaniu.
- oraz inni
- Dzień 3 – Sobota (12 listopada 2016) – zwiedzanie Tallina z przewodnikiem oraz networking. Wieczorem wspólna kolacja i integracja na pożegnanie.
- Dzień 4 – Niedziela (13 listopada 2016) – Śniadanie, czas wolny i powrót do Polski