Skalowanie biznesu to jedna z najważniejszych rzeczy w rozwoju firmy – szczególnie, jeśli marzy się o podbijaniu nowych rynków i byciu globalnym graczem. W jaki sposób skalować biznes w takiej branży jak nieruchomości? Tego dowiesz się już 19 maja o godzinie 19:00 – odpowiedzi na to pytanie udzieli Paweł Preisner.
Prowadzenie firmy deweloperskiej to ciężka praca, a sam deweloper musi wykazać się wielką determinacją, skutecznością w dążeniu do celów, a także umiejętnością świadomego określania tych celów i prognozowania ryzyk. Typowy proces deweloperski, który rozpoczyna się zakupem działki, a kończy sprzedażą wybudowanych mieszkań, składa się z łańcucha zdarzeń, z których wszystkie muszą się zakończyć sukcesem. Kiedy opanujemy już ten proces, czujemy się prawdziwym deweloperem, ale na naszej drodze mogą się pojawić różne trudności.
Jednym z problemów, który pojawia się już na początku jest znalezienie dobrych gruntów. Rozmiar działki ma duże znaczenie – im szersza działka, tym większy wybór projektów, które można na niej zlokalizować. Na pewno ważny jest również rodzaj gleby. Ma on znaczenie przy planowaniu podpiwniczenia budynku, instalacji gruntowego wymiennika ciepła czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto zwrócić uwagę na to czy jest droga dojazdowa do działki i w jakim jest ona stanie. Nie musi być to droga publiczna, ale musi zapewniać dojazd do posesji, więc jeśli jest prywatna, trzeba sformalizować możliwość korzystania z niej.
Kolejnym problemem, który z kolei dotyczy bardziej doświadczonych deweloperów jest przejście z budowy jednorodzinnej do wielorodzinnej. Inwestycja w budynek wielorodzinny różni się dość mocno od inwestycji w osiedle domów jednorodzinnych. Inna jest specyfika jeśli chodzi o organizowanie finansowania oraz inne są możliwości projektowania przepływów finansowych. Podczas inwestycji polegającej na budowie budynku wielorodzinnego można napotkać na wiele pułapek, z których najważniejsze to:
- nieumiejętne oszacowanie chłonności działki – przyjęcie zbyt optymistycznych założeń na samym początku
- długotrwałe uzyskiwanie pozwolenia na budowę oraz potrzebnych uzgodnień (tutaj rodzi się pytanie czy kwestie prawne lepiej załatwiać indywidualnie czy zatrudnić kogoś)
- wykonanie całkowicie nierynkowego projektu
- związanie się z nieodpowiednim wykonawcą. Konieczność rozwiązania współpracy może oznaczać trudny i długotrwały proces – co może być wykańczające dla firmy deweloperskiej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak mierzyć się z takimi problemami, bądź z nami podczas wywiadu z Pawłem Preisnerem już w najbliższą środę na naszej platformie webinarowej 💚💚💚
ŚRODA 19 maja 2021 godz. 19:00
Platforma webinarowa ASBiRO
⬇ Załóż bezpłatne konto i bądź z nami! ⬇
Kim jest nasz gość?
Paweł Preisner – doświadczony deweloper, właściciel prężnie działającej firmy Szklane Tarasy oraz Hotelu Bacówka Radawa & SPA. Autor książki „Jak sprzedać mieszkanie i nie zwariować?” Pomysłodawca warsztatów „Zostań Deweloperem”, prelegent wielu konferencji i kongresów branżowych. Pomysłodawca pierwszej w Polsce aplikacji budowlanej MOJAINWESTYCJA.PL
Zapraszamy wszystkich deweloperów, którzy mają pytania do naszego gościa i chcą poszerzyć wiedzę dotyczącą rynku nieruchomości.
Do zobaczenia już w środę o 19:00 💚