INNE UCZELNIE ŚWIETNIE KSZTAŁCĄ SWOICH ABSOLWENTÓW….

INNE UCZELNIE ŚWIETNIE KSZTAŁCĄ SWOICH ABSOLWENTÓW, KTÓRZY PÓŹNIEJ, PRACUJĄ DLA NASZYCH ABSOLWENTÓW

W grudniu 2020 minęły dwa lata odkąd ASBiRO uzyskało status szkoły wyższej. W trakcie tych dwóch lat uruchomiliśmy własne studia licencjackie o kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwem, a zainteresowanie nimi jest większe, niż sobie wymarzyliśmy (88 kandydatów w roku akademickim 2019/2020 i 101 kandydatów w 2020/2021)… A to dopiero pierwszy z trzech kierunków studiów I-stopnia, jakie planujemy uruchomić w ciągu najbliższych kilku lat. 

uczelnie biznesowe

Równocześnie z licencjatem uruchomiliśmy studia podyplomowe MBA dla przedsiębiorców, w trzech specjalizacjach (Zarządzanie, Sprzedaż i Marketing oraz Inwestowanie i Nieruchomości), na które można aktualnie dołączyć, do grup startujących od marca.  Wszystkie nasze pozostałe kursy i projekty edukacyjne skutecznie włączaliśmy w działalność uczelni i krok po kroku uczymy się jak łączyć sprawnie działający od kilkunastu lat biznes w branży edukacyjnej, z wymogami narzucanymi na szkoły wyższe. Możemy śmiało powiedzieć, że jako uczelnia dopiero się rozkręcamy :)

Zarządzanie to trzeci najczęściej wybierany kierunek studiów w Polsce

Ministerstwo Nauki i Edukacji w grudniu podało, że zarządzanie to trzeci najpopularniejszy kierunek wybierany przez kandydatów na studia w 2020 roku (po informatyce i psychologii). Aktualnie w Polsce działają 373 szkoły wyższe i wiele z nich ma w swojej ofercie naprawdę ciekawie rozpisane programy nauczania dla tego kierunku. 

Analizując te oferty, kandydat dowiaduje się, że po ukończeniu kierunku zarządzanie, bez problemu znajdzie pracę jako lider projektu, menadżer, analityk czy doradca w korporacji, banku, firmie konsultingowej oraz organizacjach rządowych i pozarządowych. Analizując misje kilkudziesięciu szkół wyższych, właściwie wszystkie stawiają na  innowacyjne kształcenie młodych ludzi, aby jako absolwenci znakomicie radzili sobie na wymagającym rynku pracy. To dobra informacja nie tylko dla kandydatów na te studia, ale również dla studentów i absolwentów ASBiRO, którzy ten rynek pracy tworzą i chcą zatrudniać w swoich firmach najlepiej wykwalifikowanych pracowników. 

Uczelnia kształcąca wyłącznie właścicieli małych i średnich firm

ASBiRO to niszowa uczelnia biznesowa o profilu praktycznym, nie ogólnoakademickim. To daje nam dużą autonomię w działaniu i umożliwia skupienie wyłącznie na tworzeniu specjalistycznych studiów oraz kursów dla właścicieli małych i średnich firm, a nie dla pracowników, menadżerów, kierowników czy doradców– wyłącznie dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców.  

Na rynku polskich szkół wyższych jesteśmy mikro-uczelnią i bardzo daleko nam do zajmowania znaczących pozycji w popularnych rankingach. Biorąc pod uwagę wytyczne systemowe, z naszym wolnościowym i biznesowym zacięciem już dawno stwierdziliśmy, że im nam do tych rankingów dalej, tym lepiej. Nie chcemy startować w wyścigach o publiczne pieniądze czy liczbę nauczycieli akademickich zatrudnionych na etatach. 

uczelnie biznesowe

Nie wiem czy jesteśmy jedyną uczelnią w kraju nastawioną wyłącznie na kształcenie właścicieli firm. Wiem jednak, że cieszą nas dane z rekrutacji na studia i kursy w aktualnym roku akademickim,  od najbardziej do najmniej zaawansowanego programu, jaki realizujemy:

  • Klub ASBiRO Masters– 100% uczestników to właściciele, w większości już nie małych, a średnich firm;
  • Studia Podyplomowe MBA i Kurs Zaawansowany– 100% słuchaczy to właściciele małych i średnich firm oraz aktywni inwestorzy;
  • Studia Licencjackie Zarządzanie – 47% prowadzi firmę, 3% prowadziło i chce zacząć od nowa, 50% deklaruje, że chce założyć swój pierwszy biznes w trakcie trwania studiów;
  • Kurs Podstawowy– 34% kursantów prowadzi firmę, 6% prowadziło, 60% deklaruje, że w najbliższej przyszłości chce założyć swoją pierwszą działalność.

Zajęcia tworzone przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców

Ostatnio trafiłam na zestawienie problemów z jakimi zmagają się uczelnie publiczne konkurując z prywatnymi. Jednym z nich jest dostosowywanie programów nauczania nie pod potrzeby i oczekiwania studentów, ale pod profesorów, których trzeba trzymać na etatach i układać zajęcia tak, aby mogli wypracować swój ustawowy czas pracy. Między innymi w tym kontekście, bycie niszową uczelnią ma swoje plusy. Większa niezależność, elastyczność i bliska relacja z każdym studentem i wykładowcą, która pozwala nam na bieżąco analizować i szybko udoskonalać działania.

Dlaczego w ASBiRO jest to ważne?

Dla przedsiębiorcy znacznie cenniejszy od pieniędzy jest czas. Na standardowych studiach, na praktyczne zajęcia o prowadzeniu firmy trzeba czekać nawet dwa lata! Kto z Was prowadząc firmę, ma „luźne” dwa lata aby uczestniczyć w teoretycznych zajęciach ogólnoakademickich po to, aby finalnie, na trzecim roku wybrać specjalizację i wreszcie spotkać się na sali wykładowej z praktykiem biznesu?

Studenci Uczelni ASBiRO już na pierwszym zjeździe spotykają się z wykładowcami- przedsiębiorcami. Od pierwszych zajęć analizują casy biznesowe, uczestniczą w warsztatach i burzach mózgów, uczą się skuteczności w biznesie, na przykładach własnych firm i firm wykładowców. Nie mogą tracić czasu na samą teorię, bo problemy, z którymi się spotykają we własnych firmach, też nie lubią czekać. 

Nie każdy musi nas lubić

Zdajemy sobie sprawę, że w naszej niszy i z głowami pełnymi wolnościowych idei, w świecie dużych uczelni i nieefektywnego systemu edukacji i szkolnictwa wyższego, pewnie nigdy nie będziemy najwięksi czy najlepsi w rankingach… 

Czy jest to dla nas istotne? Nie, ponieważ największą laurką i dowodem na to, że idziemy w dobrym kierunku są wyniki rekrutacji, prowadzenie działalności bez pobierania dotacji oraz dobre słowo Studentów i Absolwentów, którzy niosą ASBiROwe idee i wartości w świat. 

„Wyobraź sobie ze chcesz nauczyć się pływać. Wiele instytucji oferuje kursy, na których studentowi puszcza się film „jak pływać” po czym dostaje on dyplom i kopa na do widzenia. Na ASBIRO wchodzisz do wody razem z instruktorem i pływasz. Zatem jeśli potrzebujesz kartki papieru z napisem „dyplom” to nie zawracaj ludziom z Asbiro gitary. Jeżeli natomiast chcesz się rozwijać poprzez nabywanie nowych umiejętności w biznesie, to tylko tutaj i nigdzie indziej. Po zakończonym kursie nie będzie ci potrzebny papier, bo zdobyta wiedza sama się obroni, a i kopniak będzie zbędny, bo nigdzie indziej nie znajdziesz takiej motywacji jak wśród kolegów z Asbiro.”

Michał Popiel Student MBA Sprzedaż i Marketing