Jeśli dobrze prowadzimy nasz biznes wcześniej czy później dochodzimy do miejsca, w którym nasz lokalny i krajowy rynek to za mało. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, jak dotrzeć do klientów zagranicznych. W takim momencie większość przedsiębiorców próbuje poszerzyć działalność o rynki zachodnie, które są nam lepiej znane. Jednocześnie ta popularność sprawia, że próbujemy swoich sił w bardzo konkurencyjnym środowisku. A co gdyby spróbować czegoś innego i zacząć działać tam, gdzie są duże pieniądze i mniejsza konkurencja? Jeśli jesteś gotowy na to, żeby zacząć zarabiać tam, gdzie inni jeszcze nie zaczęli szukać zysków, zapraszamy na seminarium „Biznes w Afryce”, podczas którego dowiesz się, jak skutecznie zarabiać w Afryce.
Kiedy i gdzie?
17-18 października 2015 w Warszawie na UKSW, ulica Wóycickiego 1/3 w auli im. Roberta Schumana, budynek 21 (mapa)
Skąd pomysł na seminarium?
Zaangażowanie ASBIRO w Afryce sięga 2011 roku kiedy jeden z naszych wykładowców, ksiądz Jacek Gniadek zaprosił nas do odwiedzenia go w Zambii, gdzie prowadzi działalność misyjną w jeden z parafii w stolicy Zambii Lusace. Po naszej wizycie byliśmy zaskoczeni, jak duże możliwości biznesowe stwarzają takie kraje jak chociażby Zambia i podjęliśmy decyzję o tym, żeby we współpracy z Jackiem zbudować w Lusace centrum edukacyjne, w którego skład będą wchodziły przedszkole, szkoła oraz uczelnia wyższa. Wszystko po to, żeby lokalna społeczność mogła się rozwijać biznesowo a przez to była bardziej zależna od własnej pomysłowości i pracowitości, a nie jałmużny, które od lat niszczą Afrykę.
Co udało nam się już osiągnąć w Zambii?
Jak dotąd w czasie naszego zaangażowania w Lusace udało nam się wysłać kilka grup wolontariuszy oraz zaangażować firmy i organizacje, z których pomocą ukończyliśmy budowę przedszkola. Jednocześnie wysłaliśmy tam kontenery z kilkoma tonami materiałów, które pomogły zarówno w budowie, jak również w wyposażeniu przedszkola. Dziś możemy powiedzieć, że pierwszy etap naszej afrykańskiej działalności jest sukcesem. O tym, co za nami oraz o perspektywach projektu opowie nam podczas seminarium ks. Jacek Gniadek. Przy okazji dowiecie się, jak możecie stać się częścią tego projektu.
Afryka nie jest tylko tym, co słyszeliście w mediach
Przez te ostatnie lata naszej pracy w Afryce mogliśmy się przekonać, że Afryka nie jest tym, o czym dotychczas słyszeliśmy. Napływające informacje o Czarnym Lądzie budzą nasze skojarzenia koncentrujące się głównie wokół biedy i głodu. Nie da się ukryć się, że bieda jest częścią obrazu tego kontynentu, ale takie problemy nie dotyczą wszystkich krajów. Według Bloomberga afrykańska ekonomia jest drugą najszybciej rozwijającą się, zaraz po Azji i przodują tutaj Kenia i Nigeria. Chcący osiągać sukcesy przedsiębiorcy nie mogą przejść obojętnie wobec dynamicznie rozwijającego się regionu liczącego ponad 1 miliard mieszkańców.
Afryka = możliwości
Coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega możliwości płynące ze współpracy biznesowej z Afryką. Uczestnicy Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna mówili o realnych zyskach sięgających 30% zwrotu z inwestycji realizowanych na rynkach afrykańskich. Szybki rozwój biznesu na Czarnym Lądzie sprawia, że czasami jest trudno nadążyć za zmianami, które się tam dokonują, co stwarza doskonałe możliwości dla efektywnych przedsiębiorców, którzy potrafią wpisać się w dynamikę rozwoju gospodarek afrykańskich, które w błyskawicznym tempie adaptują nowe modele biznesowe. Porównując Zachód i Afrykę można odnieść wrażenie, że na Zachodzie rozmawia się o nowych modelach biznesowych oraz współpracy, podczas gdy w Afryce każdy nowy pomysł przeradza się w konkretne działanie.
Rynek nie tylko dla dużego biznesu
Choć biznes w Afryce może kojarzyć się wydobyciem surowców, w które kontynent obfituje i ewentualnym zaangażowanie dużych koncernów obecny rozwój gospodarczy sprawia, że pojawiło się już dużo możliwości biznesowych dla mniejszych firm. Szczególną uwagę należy zwrócić na szeroko pojęty sektor IT oraz telekomunikację. W Afryce jest wciąż spore zapotrzebowanie na dobrej jakości usługi internetowe, co daje pole do popisu polskim lokalnym firmom dostarczającym internet. Ponadto rynek usług internetowych wciąż się rozwija, a firmy i instytucje mają coraz większe zapotrzebowanie na oprogramowanie zmniejszające koszta administracyjne i operacyjne. Do tego można dodać rozwijający się rynek nieruchomości, którego wartość w niektórych krajach zwiększyła się o około 400% na skutek zaangażowania biznesowego zagranicznych inwestorów. Nie można też zapomnieć o tym, z czego Afryka wciąż słynie – rolnictwo i turystyka są obszarami, które stwarzają duże możliwości do rozwoju dla zagranicznych partnerów.
Poznaj afrykańskie realia biznesowe i odnieś tam sukces
Sama wiedza o tym, jakie są możliwości w Afryce nie sprawi, że osiągniemy tam sukces. Kluczowe jest tutaj zrozumienie lokalnych uwarunkowań kulturowych, gospodarczych, politycznych oraz społecznych. Taką wiedzę najlepiej czerpać od osób, które w Afryce prowadziły już biznesy i współpracowały z afrykańskimi firmami. Tacy przedsiębiorcy pomogą nam zrozumieć jakich błędów nie popełniać rozwijając swoją działalność o rynki afrykańskie oraz w jaki sposób najlepiej wykorzystać lokalne możliwości, żeby zmaksymalizować zysku ze współpracy.
Seminarium „Biznes w Afryce” to tylko początek
Najlepszym sposobem na to, żeby przekonać się, jak w praktyce wygląda działalność biznesowa w Afryce jest wyjazd i spędzenie czasu z lokalnymi przedsiębiorcami oraz osobami, które współpracują z firmami afrykańskimi. Dbając o kompleksowe przygotowanie uczestników seminarium do wkroczenie ze swoim biznesem na Czarny Ląd przygotowaliśmy w ASBIRO wyjazd z serii „Poznaj biznes w Zambii”, który da Ci możliwość poznania lokalnych przedsiębiorców, którzy są gotowi do nawiązywania współpracy międzynarodowej oraz na własne oczy zobaczysz, jak prowadzi się firmę w Afryce.
Szczegóły związane z wyjazdem do Zambii są na stronie: https://www.asbiro.pl/wyjazdy/poznaj-biznes-w-zambii/
Poznaj ludzi, którzy osiągnęli już sukcesy w Afryce
Do prowadzenia wykładów na seminarium „Biznes w Afryce” zaprosiliśmy osoby, które wciąż działają na rynku afrykańskim albo mieli okazję działać tam biznesowo. Podczas seminarium poznacie zarówno przedsiębiorców, jak również ekonomistów realizujących lub mających za sobą różne projekty biznesowe w Afryce.
Dlaczego organizujemy seminarium „Biznes w Afryce”?
Dlatego że polscy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał biznesowy, który mogą wykorzystywać również poza granicami naszego kraju nie ograniczając się tylko do rynków europejskich. Ponadto obecna sytuacja wielu krajów afrykańskich może być porównywana do tego, czego Polska doświadczyła na początku lat 90, co wiele przedsiębiorczych osób przekuło w ogromny sukces swoich firm. Dziś możemy te unikalne możliwości wykorzystać poza Polską mają bogate doświadczenie z czasów rozwoju kapitalizmu w naszym kraju.
Kiedy odbędzie się to wydarzenie?
Seminarium „Biznes w Afryce” odbędzie się w dniach 17-18 października 2015 na uczelni ASBIRO.
W czasie seminarium dowiecie się, w jaki sposób można nawiązywać kontakty biznesowe a Afryce oraz w jaki sposób przekuć je w zyski dla Twojej firmy. Biorąc udział w tym wydarzeniu nie tylko będziesz mógł posłuchać afrykańskich historii sukcesu, ale również dowiesz się, jak samemu odnaleźć się na rynkach afrykańskich znając lokalne uwarunkowania zarówno biznesowe jak również kulturowe.
Tak wyglądały ostatnie seminaria
Poniżej możesz zobaczyć krótką relację z naszego ostatniego seminarium „Jak znaleźć i zatrzymać wartościowych pracowników” oraz zimowego seminarium „Biznes i Rodzina”. Podczas naszych seminariów sale są pełne i często jesteśmy zmuszeniu do wcześniejszego zamykania rejestracji.
Jak będzie wyglądało seminarium „Biznes w Afryce”?
Seminarium „Biznes w Afryce” będzie podzielone na dwie części, które pomogą Ci lepiej zrozumieć jak wyglądają realia biznesowe w Afryce oraz w jaki sposób możemy na nich skorzystać.
1) Podczas pierwszej części naszego seminarium dowiemy się, w jaki sposób funkcjonują ludzie na Czarnym Lądzie oraz jak lokalne uwarunkowania kulturowe, ekonomiczne oraz społeczne mogą przełożyć się na zwiększenie efektywności działalności biznesowej dla partnerów pochodzących z innych części świata.
2) W drugiej części seminarium będziesz miał okazję dowiedzieć się, w jaki sposób przedsiębiorcy zarówno z Polski jak i z krajów afrykańskich efektywnie realizowali i realizują projekty biznesowe na Czarnym Lądzie oraz w jaki sposób, korzystając z ich doświadczenia możesz sam zacząć angażować się biznesowo w Afryce.
Osoby prowadzące zajęcia
Czego dowiesz się uczestnicząc w seminarium „Biznes w Afryce”?
Tematy, które zostaną omówione podczas seminarium:
- Jak nawiązywać kontakty z partnerami biznesowymi w Afryce
- Jakie budować relacje z lokalnymi władzami
- Jak lokalne władze mogą Ci pomóc w prowadzeniu biznesu
- Jakie sektory afrykańskich gospodarek stwarzają największe możliwości biznesowe
- Jakich błędów unikać zaczynając działalność w Afryce
- Jak ASBIRO realizuje z sukcesem projekty edukacyjne w Zambii
- Jakie są uwarunkowania ekonomiczne krajów afrykańskich i jak z nich skorzystać
- Jakie są obecnie największe potrzeby Afryki pod kątem rozwoju gospodarczego
- Jak produkty i usługi oferowane przez firmy afrykańskie mogą pomóc w rozwoju biznesu
Dlaczego warto wziąć udział w seminarium „Biznes w Afryce”?
Oto kilka powodów dla których warto zajrzeć na nasze seminarium:
- Znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.
- Będziesz potrafił dotrzeć do klientów i partnerów afrykańskich, co może mieć przełożenie na realne projekty biznesowe, które przyniosą Twojej firmie dodatkowe zyski.
- Poznasz uwarunkowania kulturowe krajów afrykańskich, dzięki czemu będziesz w stanie skutecznie działać na Czarnym Lądzie
Dla kogo przeznaczone jest to seminarium?
Jeśli jesteś osobą, która prowadzi, bądź chciałabym prowadzić dobrze prosperujący biznes, seminarium pokaże Ci w jaki sposób poszerzyć swoją działalność o rynki afrykańskie, co w znaczny sposób może przełożyć się na Twoje zyski i satysfakcję z działania firmy. Inwestycja kilkuset złotych przeznaczona na udział w seminarium może przerodzić się z zyski sięgające setek tysięcy złotych.
Miejsce seminarium
Seminarium odbędzie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy ulicy Wóycickiego 1/3 w auli im. Roberta Schumana, budynek 21 (mapa)
Wspólna sobotnia kolacja
Tradycją jest to, że w sobotę po zajęciach wszyscy studenci wraz z wykładowcami udają się do zaprzyjaźnionej restauracji, gdzie trwają dyskusje na rożne tematy. Wbrew pozorom to podczas kolacji rozmawiając z uczestnikami kursu można wynieść ze zjazdu najwięcej ciekawych informacji, rad i inspiracji.
Kolacje odbywają się w restauracji hotelowej, gdzie nocują uczestnicy kursu dojeżdżający spoza Warszawy. Niestety bardzo mało osób mieszkających w Warszawie zostaje z nami na kolacji, gdyż spieszą się do domów. Tracą przez to wiele, dlatego też jeżeli mieszkasz w okolicy Warszawy i chcesz zapisać się na kurs, zawsze zaplanuj sobie wyjście z całą grupą na kolację w sobotę po zajęciach.
Kolacje wnoszą taką wartość, że podczas jednej z nich studenci z 12 grupy Kursu Podstawowego to, co dzieje się na sali szkoleniowej w sobotę zaczęli nazywać „przed-zajęciami”, kolację „zajęciami właściwym”, natomiast niedzielne zajęcia to „po-zajęcia”.
Noclegi
Jeżeli dojeżdżasz na nasze zajęcia spoza Warszawy i potrzebujesz noclegu, chętnie pomożemy Ci w znalezieniu hotelu. Dysponujemy kilkoma zaprzyjaźnionymi hotelami, w których nocujemy podczas zjazdów. Koszt jednego noclegu bez śniadania waha się od 33 do 54 zł.
Nagrania z zajęć
Wszystkie wykłady na seminarium będą nagrywane. Jeżeli będziesz uczestnikiem (zapiszesz się, opłacisz i pojawisz na miejscu) to kilka dni po seminarium nagrania zostaną Ci udostępnione w naszych systemie udostępniania nagrań online.
Ile kosztuje cała ta impreza?
Oferta first minute
Jeśli jesteś przedsiębiorczy u umiesz szybko podejmować decyzję, możesz zapisać się na seminarium „Biznes w Afryce” do 22 lipca i oszczędzić dodatkowe 50% na cenie uczestnictwa.
40 zł rabatu jeżeli zapłacisz Bitcoinem
Nieważne z której oferty skorzystasz. Czy jako osoba z zewnątrz, jako członek Klubu ASBIRO lub jego osoba towarzysząca. Jeżeli płatności dokonasz przy pomocy Bitcoin to będziesz mógł zapłacić 40 zł mniej. Dla aktywnych członków Klubu ASBIRO oznacza to nawet 40% rabatu.
Na ostatnim seminarium zabrakło miejsc
Podczas poprzedniego seminarium „Jak znaleźć i zatrzymać wartościowych pracowników” byliśmy zmuszeni zamknąć rejestrację dwa tygodnie przed wydarzeniem z uwagi na duże zainteresowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zacząć zarabiać w Afryce, nie czekaj do ostatniej chwili, bo może być za późno.
Rozpoczynamy kolejny rok akademicki w ASBIRO
Seminarium „Biznes w Afryce” rozpocznie kolejny rok akademicki w ASBIRO. Jest jeszcze możliwość zapisania się na poszczególne kursy. Dla studentów kursów ASBIRO udział w seminariach jest darmowy.
Szczegóły kursów na rok akademicki 2015/16
- Kurs podstawowy
- Studia licencjackie (Kurs Rozszerzony)
- Studia MBA (Kurs Zaawansowany)