Historia powstania akcji
Zimą 2011 roku nasz wykładowca ks. Jacek (www.jacekgniadek.com) zaprosił nas do siebie do Afryki. Pojechaliśmy i przez miesiąc zwiedzaliśmy czarny ląd. Czas spędzony razem pozwolił nam się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Podczas tysięcy przejechanych wspólnie kilometrów wymienialiśmy się różnymi spostrzeżeniami oraz planami na rozwój. Jak się okazało mieliśmy wspólne plany. My opowiadaliśmy o naszych planach inwestycyjnych w Rosji i na Ukrainie, a Jacek mówił o swojej Parafii, którą dostał niedawno w opiekę.
Mało kto wie, że księża w afryce to całkiem inni ludzie niż u nas. Wyobraźcie sobie, że tam każda parafia to przedsiębiorstwo na 10-100 zatrudnionych osób. Prawie przy każdej parafii działa przedszkole, szkoła, kawiarenka internetowa, stołówka, hotel, a niekiedy nawet farma, basen lub fabryka cegieł. Każda z nich to dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo dzięki któremu stać parafię na finansowanie sierocińców czy szpitali.
Parafia, której Jacek został proboszczem, do tej pory była kaplicą przyboczną innej parafii. Na jej terenie znajduje się tylko mały kościółek, 2 hektary trawy i kilka drzew. Znajduje się ona w stolicy Zambii – Lusace, w jednej z najbiedniejszych dzielnic – Lindzie.
Jacek spędził ponad 20 lat w afryce, gdzie był inicjatorem wielu przedsięwzięć. Jego zainteresowania ekonomiczne zawsze kierowały go w sektor edukacji. Jego plan na rozwinięcie parafii to wybudowanie przedszkola, które już prowadził będąc w Botswanie, następnie szkoły podstawowej i kolejnych przedsięwzięć edukacyjnych. Od kilku lat śledził rozwój ASBIRO i jasno dał do zrozumienia, że jako zwolennik austriackiej szkoły ekonomii dokładnie taki sam typ edukacji widzi w swojej szkole. Nie pozostało nam nic innego jak włączyć się w ideę zbudowania w afryce szkoły według zasad panujących w ASBIRO.
Gdzie to dokładnie jest
Wyświetl większą mapę
Zdjęcia parafii i okolicy
Co chcemy zrobić?
Naszym celem jest pomoc w budowie kompleksu edukacyjnego na terenie parafii Jacka Gniadka w Zambii. Cały projekt został podzielony na 3 etapy. Kolejne etapy będę realizowane po sobie. Tak też obecnie skupiamy się na budowie przedszkola.
Etap 1
Przedszkole
Naszym pierwszym celem jest wybudowanie przedszkola. Powstać ma budynek z 3 klasami oraz zapleczem socjalnym dla dzieci i pracowników. Powstanie także plac zabaw, ogród oraz boisko. Inwestycja jest wyceniona na 63 tys. 240 zł.
Etap 2
Szkoła
Etap 3
Uczelnia ASBIRO
Dlaczego przedszkole w Lindzie?
Linda jest „compoundem” położonym na obrzeżach Lusaki. W Zambii określa się w ten sposób dzielnicę dla ubogiej ludności. Na ulicy dzieci rozmawiają w języku nyanja, lokalnym języku Lusaki i wschodniej części Zambii. W tym języku rozmawiają również w domu z rodzicami. Językiem oficjalnym w Zambii jest jednak angielski i obowiązuje on już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dobra znajomość tego języka w tym kraju jest konieczna dla zdobycia dobrego wykształcenia i osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym. Przyszłe przedszkole w Lindzie stawia sobie za główny cel umożliwienie dzieciom z Lindy równego startu w szkole razem z innymi dziećmi, które na co dzień rozmawiają ze swoim rodzicami w domu w języku angielskim.
Przedszkole w całości będzie utrzymywać się z opłat za przedszkole. Dlaczego? S. Landsburg, amerykański ekonomista, udzielił kiedyś swoje córce następującej rady: „Cayley, gdybyś kiedykolwiek była w stanie sprzedać wodę po cenie 7 dolarów za galon, chcę żebyś wzięła za nią 7 dolarów i ani centa mniej. Nie dlatego, że pragnąłbym, abyś zarobiła dużo pieniędzy, bo czuję, że i tak powiedzie ci się wyśmienicie w bardziej stabilnym zawodzie. Powodem tego zalecenia jest to, iż ponosisz społeczną odpowiedzialność za skorzystanie z wody przez najbardziej rozpaczliwie jej potrzebujących, a jeśli zażądasz ceny niższej niż wyznaczona przez rynek, to dostanie się ona niewłaściwym osobom.” (Fair Play, Warszawa 2008, s. 204)
Wizualizacja
Słowo od ambasadora
Chciałoby się żeby więcej ludzi / instytucji z Polski podchodziło do Afryki z taką właśnie „otwartą przyłbicą” i na luzie, i to w sprawach dużych (np. polityki zagranicznej), jak i małych (mniejsza o definicję). Afryka i tamtejsi ludzie, w masie, mają się czym odpłacić, czymś co daje dużą satysfakcję sensu largo, obydwu stronom. Tym bardziej, że jest tam oczekiwanie na większe polskie zaangażowanie, w tym i ze strony polskich misjonarzy, chociaż trzeba uwzględniać okoliczność, że większość z nich należy do międzynarodowych zgromadzeń, gdzie nie brak tarć na tle narodowościowym, a i ze strony duchownych lokalnych. Chętnie do akcji szkoły w Lindzie w swoim czasie się przyłączę.
Amb. Wojciech Jasiński
Mamy darmowy transport
Jednym ze sponsorów akcji budowy kompleksu edukacyjnego w parafii Jacka jest firma logistyczna Hellmann. Zapewniła nas, że zupełnie bezpłatnie dostarczy do Lusaki wszystkie zebrane przez nas dary. Dzięki temu nie jesteśmy w niczym ograniczeni i oprócz pieniędzy na zapłatę dla robotników, możemy na miejsce wysłać wyposażenie przedszkola oraz polskie materiały budowlane, które swoją drogą są znacznie wyższej jakości niż te dostępne w Zambii.
Zbieramy dary
Potrzebujemy wszystkiego co jest przydatne podczas budowania od podstaw przedszkola oraz szkoły. Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych rzeczy. Jeżeli jednak myślisz, że to czym dysponujesz i to co możesz przekazać przyda się w budowie lub działaniu przedszkola lub szkoły śmiało pisz do nas, nawet jak tego na liście nie ma.
Na liście nie znajdują się podstawowe materiały budowlane jak cegły, piasek i cement. Gdyż ich transport jest bez sensu. Są natomiast na niej takie rzeczy, które dla nas w Polsce są codziennością, a w Zambii nawet gdybyśmy chcieli to nie ich gdzie kupić jak np. zmywarki do naczyń czy ładne place zabaw.
Przekazane nam rzeczy nie muszą być nowe, jednak bez przesady, aby nie były nie wiadomo jak zniszczone.
- Komputery
- Ksero
- Biurka
- Telewizory
- Dywany
- Krzesełka
- Stołki
- Papier, długopisy, zszywacze,
segregatory itp. - Firanki, zasłony
- Zabawki
- Książki dziecięce w języku angielskim,
malowanki - Farby, tapety
- Kafelki
- Tablice, rzutniki multimedilane
- Uszyte mundurki lub materiał na nie
- Kubki, talerze, sztućce, wyposażenie stołówki
- Duża pralka, duża zmywarka do naczyń
- Pościel, poszewki, leżaki
- Drukarki
- Panele podłogowe
- Zeszyty
- Plac zabaw, huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice
- Ławki do siedzenia na dworze
- Lampy ogrodowe oraz latarki
Potrzebne nam te rzeczy, a także wiele wiele innych. Będziemy listę uzupełniać ba bieżąco.
Od różnych firm i ludzi dostaliśmy już między innymi:
Opal Mar (www.opal-mar.pl)
Firma Pana Marka zaprojektowała nam budynki, a także przekazała wytwarzane przez siebie konstrukcje stalowe na wykonanie przedszkola oraz szkoły oraz zobowiązała się zbudować szkołę na miejscu w stanie surowym. Tym samym firma pokrywa największe koszty budowy. Teraz pozostaje nam tylko wykończenie budowli.
PlayMe (www.nauka-przez-zabawe.pl)
Firma przekazała nam produkowane przez siebie materiały dydaktyczne do nauki języka angielskiego przez zabawę. Jest ona liderem w produkcji pomocy dydaktycznych do nauczania języków obcych poprzez gry w grupach przedszkolnych. Obecnie wprowadza też system uczący języków obcych metodą gry dla młodzieży i dorosłych. Zajrzyjcie na ich stronę.
Pasmanteria Nowa Dęba (www.pasmanteria-nowadeba.pl)
Firma przekazała nam panele podłogowe na całość inwestycji, przedszkole, które teraz budujemy oraz szkołę, którą będziemy budować w przyszłym roku. Według projektów przedszkola i szkoły będzie to około 1 tys. m2. Jest to dla nas potężna pomoc w wysokości kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wielkie dzięki.
Wypożyczalnia (www.odkryj-auto.pl)
Firma przekazała nam dużą część wyposażenia stołówki oraz koce i pościel przydatne do leżakowania dzieciaków w przedszkolu. Dostaliśmy od niej także dobrej klasy komputer do organizowanej przy szkole kawiarenki internetowej. Serdeczne bóg zapłać.
Klub Motywacji (www.klubmotywacji.pl)
Firma przekazała komputer desktop, który będzie pierwszym komputerem w naszej kawiarence internetowej. Serdecznie dziękujemy.
RICOH (www.ricoh.pl)
Firma RICOH, producent drukarek i tego typu urządzeń obiecała przekazać naszej szkole w Zambii kserokopiarki oraz materiały eksploatacyjne nizbędne do uruchomienia punktu ksero.
Microsoft (www.microsoft.pl)
Microsoft wyposaży naszą szkołę w oprogramowanie. Nie chodzi tylko o Windows czy Office, ale także inne programy przydatne w pracy szkoły, rónież gry edukacyjne dla najmłodszych.
2lisy (www.2lisy.pl)
Firma zaoferowała wyposażenie budowanego przez nas przedszkola w Ekrany Multimedialne oraz oprogramowanie, która pomaga w nauce najmłodsze dzieciaki. Więcej o prezencie od firmy Dibby możecie poczytać na stronie – www.ekranedukacyjny.pl
Księgarnia Tolle (www.tolle.pl)
Księgarnia katolicka Tolle przekazała nam pieniądze, które pozwolą wyposażyć bibliotekę szkoły w meble pozwalające na jej działanie. Będą to półki, ławki, krzesła, a także komputer. Serdeczne bóg zapłać.
Zbieramy pieniądze
To czego nie uda nam się zebrać w naturze będziemy kupować na miejscu w Zambii lub w Polsce. Serdecznie zachęcamy do hojnych wpłat pieniężnych. Na pierwszą fazę inwestycji, a więc wybudowanie przedszkola wraz z podstawowym wyposażeniem potrzebujemy według wstępnych szacunków 63 tys. 240 zł. Ile wyjdzie naprawdę? Pewnie nie przewidzieliśmy z 5 czy 10 tys. w kosztorysie, więc można powiedzieć, że potrzebujemy około 70 tys. Pamiętajcie, że ceny w Zambii są dużo niższe.
Aby uniknąć kosztów przelewu zagranicznego do Banku w Zambii, gdzie przedszkole ma konto bankowe w zbieraniu funduszy z Polski pośredniczy Fundacja Kamila Cebulskiego. Poniżej namiary na konto, gdzie można wpłacać pieniążki.
Fundacja KCBE
ul. Spokojna 14
28-300 Jędrzejów
Numer rachunku bankowego:
17 1020 2733 0000 2402 0069 0669
Tytułem: AFRYKA
Uwaga!!!
Wszystkie wpłaty wraz z takimi danymi jak wasze inicjały oraz miejscowość będą opublikowane w prawej kolumnie. Listę będziemy aktualizować raz na 2-3 tygodnie.
Zapraszamy wolontariuszy
Dary się przydadzą, pieniążki tym bardziej, ale jeszcze bardziej mogą się przydać wasze umiejętności, a więc pomoc jako wolontariusz. Jeżeli dysponujesz umiejętnościami, które mogą się przydać przy budowie i organizacji naszej inicjatywy to skontaktuj się z nami.
Zasady są proste. Musisz się dostarczyć do Lusaki (bilety od 2 do 2,5 tys. złotych). Jak już będziesz na miejscu my cię przenocujemy, damy dobrze zjeść, a ty będziesz pracował. Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje i w wolnych chwilach będziesz mógł zwiedzić przepiękną okolicę. Tak więc popracujesz trochę, zwiedzisz afrykę za nieduże pieniądze i to w niezwykły sposób, pomożesz ludziom i przeżyjesz naprawdę niewiarygodną przygodę.
Osoby, które się zgłosiły na wolontariat
Karolina Mrowiec – Karolina jest właścicielką firmy Bajart www.bajart.pl. Jej firma zajmuje się artystycznym malowaniem wnętrz. Tworzy więc przepiękne obrazy na ścianach. Głównym odbiorcą jej prac są przedszkola oraz rodzice, którzy chcą udekorować dziecięcy pokój. Karolina zobowiązała się przylecieć do Lusaki oraz na własny koszt pomalować w piękne postacie z różnych bajek wszystkie pokoje w przedszkolu oraz szkole, a także przeprowadzimy warsztaty malowania dla młodzieży. Do pomalowania w ciekawe motywy jest także kościół oraz ogrodzenie, które jest kilkuset metrowym murem. Zapowiada się super zabawa z dzieciakami z przedszkola.
Marcin Matuszewski – Marcin jest właścicielem firmy Intelektualnie (www.intelektualnie.pl). Marcin zobowiązał się pojechać do Lusaki oraz przeprowadzić szkolenia dla młodzieży z Lindy oraz okolicznych szkół z technik pamięciowych oraz szybkiego czytania. Marcin przeszkoli także kilkudziesięciu nauczycieli, co pozwoli techniki te wprowadzić normalnie do programu nauczania czytania w naszym przedszkolu i szkole.
Materiały graficzne